Zmień markę
Sprawdź ofertę marki Fiat
Sprawdź ofertę marki Fiat Professional
Sprawdź ofertę marki Jeep

Partner Fiat

  Katowice   Bytom

Benzyna + CNG we wszystkich Fiorino i Doblo

Opublikowano: 5 marca 2020 Benzyna + CNG we wszystkich Fiorino i Doblo

Flagowe samochody dostawcze Fiata są wyposażone w jednostkę benzynową 1.4 8V i technologię CNG, co znacząco zwiększa ekonomię jazdy. Aktualnie CNG i benzyną zasilane są wszystkie modele Fiorino (Doblo już wkrótce). 

Samochody napędzane gazem ziemnym (CNG) są wyjątkowo tanie w eksploatacji - tańsze nawet od LPG, a technologia ta jest stosowana od dziesięcioleci i regularnie się rozwija. Auta zasilane CNG dają największe oszczędności w segmencie pojazdów dostawczych, dużych i ciężkich. Średnio można zaoszczędzić ok. 5 zł na każdych 100 km, co w skali roku pozwala zachować w firmowym budżecie ok. 5 000 zł - tylko dla jednego pojazdu! Średnia cena CNG (na 02.03.2020 r.) podawana przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, wynosi 3,41 zł/m3 (spadek w stosunku do ubiegłorocznych cen). O niskiej cenie CNG decyduje m.in. brak akcyzy. W związku z prowadzoną polityką antysmogową i ideą elektromobilności, rząd przyjął nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która wprowadza zerową stawkę akcyzy na gaz ziemny sprężony (CNG). 

Samochody z CNG:

  • są wyjątkowo ekonomiczne w eksploatacji
  • pracują cicho, co zwiększa komfort jazdy na długich trasach
  • posiadają duży zasięg, który w przypadku furgonetek przekracza 400 km
  • są przyjazne dla środowiska.  

W Fiatach Fiorino (a wkrótce także Doblo), oprócz butli z metanem o pojemności 13,2 kg, znajduje się dokładnie taki sam zbiornik paliwa, jak w wersji benzynowej (45 litrów). W przypadku braku paliwa, CNG pozwala na zachowanie identycznej funkcjonalności, jak tradycyjna wersja benzynowa.

 

Gdzie znajdę stację CNG?

Obecnie w Polsce działa niemal 30 stacji tankowania CNG. Znacznie więcej znajdziemy ich w Czechach, Niemczech (niemal 900!) czy na Białorusi. Polska sieć stacji CNG ma być jednak sukcesywnie rozwijania - tak, by do końca roku działało ich ponad 100. 

Otwórz mapę stacji CNG >‹ wróć do listy aktualności i porad

Kontakt

Katowice, Kościuszki 261
32 202 70 03
cc@fiat-partner.pl

Bytom, Strz. Bytomskich 40B
32 280 65 65
cc@fiat-partner.pl

Zobacz trasę dojazdu